anne sütü ile ilgili merak edilenler

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları; Anne sütü yediğiniz besinler, psikolojik durumunuz, bebeğin süte istekli olması gibi birçok faktör anne sütünün artmasında etkilidir. Anne sütünü arttırmak ve anne sütünün besinsel değerini arttırmanın yollarını daha detaylı aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Anne sütüyle ilgili merak edilenler

Doğum yapmış ve emziren anneler de normal olarak oldukça endişeli olurlar. Zaten yeni bir hayatla tanışmanın verdiği şaşkınlık varken bir de çevreden gelen gereksiz sorular yüzünden kafaları karışır. En çok sütüm olacak mı ya da  bebeğim doyuyor mu? Endişesine kapılırlar. Sonra da her ağladığında niye ağlıyor acaba sütüm mü az geliyor , yetmiyor mu yoksa  gazı mı var? Sorularını sorup dururlar. En sonda kendileriyle uğraşırlar az mı yiyorum acaba, şekerli, tatlı şeyler daha mı çok yemeliyim, neler sütü arttırır? Sorularını kendilerine sorarlar. Tabi bir de bunların üstüne aldığı kiloları da kendine dert edinir.

Güzel anneler öncelikle bir bebek dünyaya getirmenin nasıl bir büyük mucize olduğunu düşünün ve onunla geçen bu zorlu sürecin keyifli yanlarını bulmaya çalışın. Ve en önemlisi çevrenizdekilerden gelen olumsuz yorumlara, gereksiz sorulara kulak asmayın. Bu demek değil ki kimsenin dediğini yapmayın. Deneyimlerin size en lazım olacak zamanı o yüzden deneyimlerden faydalanmaya çalışın. Ancak sütün az galiba çocuğun doymuyor, şunu ye de sütün artsın,  vb. gibi sizi kötü etkileyecek olan  cümleleri  duymamaya çalışın. Bu anlattıklarımı her anne gibi ben de deneyimledim. Belki mesleğim gereği daha kolay atlattım ancak yine de kendi bebeğininiz olunca benim bile panikleyip bildiklerinizi bile unutabildiğim zamanlar oldu. Önemli olan kendinizi toparlayıp mümkün olduğunca stres ve panik yapmamak olacaktır. Ve stresten uzak kalmanın , sakinleşmenin en iyi yolu da kucağınızdaki mucizeyi bol bol öpüp koklamak olacaktır.

1.Sütümün hangi durumlarda artar?

Bebeğin emmesi anne sütünü arttıran en önemli etmendir. Bu nedenle çalışan veya emzirme sıklığı az olan kişiler emme zamanlarına denk gelecek zamanlarda mutlaka sütlerini sağmalıdırlar. Böylelikle sütün salgılanması devam edecektir. Sağım yapılmazsa bir süre sonra vücut süte ihtiyaç olmadığını algılayıp süt salgılanmasını sonlandıracaktır. Beslenme ikinci sıradadır ancak  yardımcı olacak besinler tüketebilirsiniz. Çünkü sütü arttıran mucizevi besinler yoktur. Mesela proteinli besinler soğan, , malt kökenli alkolsüz içecekler , bulgur, dereotu, tüketmeniz faydalı olacaktır. Diğer bir önemli nokta ise bol sıvı tüketmektir. Aslında annenin yapabileceği en iyi şey bol su tüketimi olacaktır. Bitkisel destek olarak ta rezene çayı en büyük yardımcınız olacaktır.

  1. Tatlı şeyleri yersem sütüm daha mı çok olur?

Cevap kesinlikle hayır. Özellikle hem sağlığa faydası olmayıp hem de boş kalori içeren  abur cubur vb. tüketmek sütünüzü değil  kilonuzu arttıracaktır. Özellikle bu hatayı en çok sütü az olan veya hiç emziremeyen anneler özellikle çevrenin etkisiyle yapmaktadır. Böyle bir durumda sütünüz artmaz ama kilonuz artar. Ancak özellikle kilo vermek isteyenler şekersiz komposto, hoşaf vb. içeceklerle destekleyebilirsiniz

  1. Tatlı bir şeyler yemek istersem nasıl engel olabilirim?

Emzirmek enerji harcattığı için ara ara tatlı yemek istiyor olabilirsiniz. Önemli olan sağlıklı ve faydalı olabilecek tatlıları seçmek mesela sütlü tatlıları, kuru meyveler. Destek olarak ta  tarçın ve kakao kullanmak tatlı ihtiyacınız azaltacaktır. Bunun dışında tahin-pekmez, bal, şekersiz ev yapımı reçelden, şekersiz kompostoyu da sınırlı miktarda tatlı ihtiyacınız için tüketebilirsiniz.

 

  1. sütün azalmasına veya kesilmesine sebep olan etmenler nelerdir? Diyet yapmak sütümü azaltır mı?

Bebeğin emmemesi , veya çalıştığınız için sütünüzü sağmamak süte artık ihtiyaç olmadığı sinyallerini gönderdiği için sütünüz azalır ve zamanla kesilebilir. Stres ve üzüntü ise diğer önemli faktörlerdir. Loğusalık dönemi özellikle ilk çocukta psikolojik olarak oldukça zorlayan bir süreçtir. Bu dönemde en büyük yardımı çevrenizdekilerden görürsünüz ( eş, anne, kardeş vb). Sütünüzün bol olması için olabildiğince az stres yapmak ve olabildiğince az üzülmek gerekmektedir. Diyet yapmanın sütü azaltıp azaltmadığına gelince de eğer sağlıklı beslenerek ve bir diyetisyen kontrolünde diyet yaparsanız kesinlikle sütünüz artmaz tam tersi artar. Ancak kilo verme uğruna açlık diyetleri yapıp sağlıksız beslenirseniz evet sütünüz olumsuz etkilenebilir.

  1. Emziremeyenler de kilo verebilir mi?

Tabi ki verebilirler. Emzirme olmadığı için ek kaloriye ihtiyaç ları olmaz ancak yine sağlıklı beslenme programlarıyla zayıflayabilirler. Emziremeyen anneler öncelikle ilk günler sabırla emzirme denemeleri yapmalı, eğer bebek kabul etmiyorsa sağım yapmalı, hiç süt gelmiyorsa da stres üzüntü yapmadan bebeğinizi en uygun formula mamayla beslemelisiniz. Tabi ki yine bütün bunları tek başınıza yönetemiyorsanız  mutlaka doktor ve diyetisyeninizle iletişimde olmalısınız.

  1. Hangi besinleri gaz yaptığı için yememeliyim?

İlk 15-20 gün; kükürtlü sebzeler olan karnabahar, lahana , brokoli, brüksel lahanası,  ve gaz yapma potansiyeli çok olan kereviz, bezelye, nohut, kuru fasulye, bulgur, mercimek gibi besinleri hem siz de hem de bebekte şişkinlik  ve gaz problemlerini arttıracağı için çok fazla tercih etmeyebilirsiniz. Ancak bu süreyi aştıktan sonra deneme yanılma yöntemiyle kendinizi ve bebeğinizi rahatsız eden besinleri kendisi saptayarak ona göre düzenleme yapabilirsiniz. 3. Ay dolduktan sonra artık bebekte gaz şikayetlerinin azalmasıyla rahat bir nefes alabileceksiniz. Bu süreçte en çok bilinen yöntem sizin frenk kimyonu demlemektir. Bir çok bebekte fayda gösterse de bazı durumlar bunlarla çözülemeyebilir bu nedenle doktora baş vurulmalıdır.

  1. Su ve sıvı tüketiminin anne sütünü arttırdığı doğru mudur?

Evet  sıvı tüketimi anne sütünü arttırmanın en büyük yardımcısıdır. Günde ortalama 2.5-3 lt su içmelisiniz. Diğer sıvılar ise su yerine geçmemeli aksine suya ilave olarak tüketilmelidir. Tüketeceğiniz sıvıların başında ayran, şekersiz komposto, rezene çayı gelebilir.

 

  1. Hangi çaylar veya içecekler sütümün artmasına yardımcı olur?

Alkolsüz malt bazlı içecekler süt arttırmaya yardımcı olabilmektedir. Ayrıca bazı firmaların anne sütüne destek olabilmesi için ürettikleri vitamin-mineral bazlı içecekler kullanılabilir. En sık ve kolay bulunabilen bitkisel destek ise rezene çayıdır. Sadece anne sütünü desteklemiyor ayrıca sindirim sistemini düzenleyip hazmı kolaylaştırıyor. Diğer çayları özellikle kafein içeriği yüksek olanları dikkatli ve danışarak kullanmanızda fayda var.

 

 

 

 

Bir yorum Yaz