images

Aşırı Miktarda Protein Almak Kasları Artırır Mı

Aşırı Miktarda Protein Almak Kasları Artırır Mı?

Aşırı protein alımı kasları arttırmaya yaramaz

Vücut geliştirenlerin en büyük çabası takıntılı bir bicimde kas kitlelerini arttırmaya çalışmaktır. Ancak bunu yaparken bir çok yanlış yöntem deneyebiliyorlar. Bunların başında yanlış beslenme yöntemleri geliyor. Mesela aşırı derecede protein almanın kas kitlesini de iki katına çıkartacağı düşünüldüğü için aşırı protein yüklemesi, karbonhidrat sıfırlaması yapılıyor.

Gelelim bu yanlışları düzeltmeye, evet sporu aktif yapan birinin normal birine göre alması gereken protein miktarı daha fazladır ancak aşırı miktarda protein alımının kas kitlesini arttırdığına dair veriler yoktur. O yüzden normal birey 0.8-1 gr/kg alması gerekirken profesyonel olarak dayanıklılık sporu yapanlar 1.2-1.4g/kg , yine profesyonel olarak kuvvet sporu yapanlar ise en fazla 1.7 g/kg protein alması yeterlidir.

Örneğin 80 kg olan bir erkek aktif spor yapmıyorsa yaklaşık 1800-2000 kalori ve 60-75 g protein alması yeterliyken yine 80 kg olan ve sporla ilgilenen biri 2800-3000 kalori ve 115-130 gr alması yeterlidir. Bu aralıktaki  proteini sağlıklı beslenme listeleriyle alması mümkündür. Bunun için sağlığınızı tehlikeye atacak yöntemlere başvurmayınız.

Karbonhidratı düşman ilan etmeyin. Çünkü karbonhidratlar bizim enerji kaynağımızdır. Vücudumuz proteinleri enerji kaynağı olarak kullanmak istemez ancak yeteri kadar karbonhidrat alınamadığı zaman aktivite sırasında proteinleri yani kasları yıkmak zorunda kalır. Karbonhidratı düşük almak performansı da olumsuz etkiler. Üstelik karbonhidratı sıfırlayıp sadece proteinli beslenince yağ alimini da arttırmış olacağınızı hatırlatmak gerekir😊

Kas kitlenizi arttırmak için anabolik hormonları ( anabolik steroidler vb) kullanmayınız. bu tarz iğneleri bilinçsiz yaptırmak vücudunuza fiziksel olarak ta büyük zararlar verebilir. Bunlar yerine sağlıklı beslenme ve düzenli kuvvet sporlarıyla da aynı görünüme sahip olabilirsiniz.

Aşırı protein aliminin (Günlük 2-2.4g/kg protein)  kasları arttırdığına yönelik veriler olmadığı gibi tek yöntem beslenme de değildir . Kas kitlenizi arttırmanın veya korumamın en güzel yolu yüksek şiddette kuvvet egzersizleri yaparak önerilen kadar proteini almaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek bir sporcu içinde genel kuraldır.

Uzman Diyetisyen Serap Cavlak Adana Diyetisyen

Bir yorum Yaz