shutterstock_257023498

Kış Döneminde Metabolizma Canlandıracak Öneriler

KIŞ DÖNEMİ METABOLİZMAYI CANLANDIRMAK İÇİN PÜF NOKTALARI

Kış dönemi havaların soğuması, hareketin azalması ile birlikte metabolizmamız daha da yavaşlar ve kilo almaya daha müsait oluruz. işte  tam kış mevsiminin ortasındayken metabolizmanı canlandırmanın yolları

İçtiğiniz su miktarını arttırın : havaların soğuk olması ile su içme isteği bir çok insan da azalır. Ancak yetişkin bir insanın ortalama %59 u sudur ve birçok metabolik faaliyet su ile gerçekleşir. Suyu az tükettiğimizde metabolizma bu sebeple yavaşlar. Bir insan normal şartlarda deri yoluyla 500 , akciğerlerle 300, idrarla 1500 ve bağırsaklarla 200 ml su kaybeder. Özellikle soğuk ve kuru havalarda akciğerlerden su kaybı artar. İşte bu nedenle günlük kaybedilen 2000-2500 ml suyu yerine koymamız gerekir. günlük düzenli gerektiği kadar su içmek metabolizmanızın canlandırmaya yardımcı olacaktır. Peki hiç su aklıma gelmiyor diyorsanız masanızda evinizde mutlaka size ait bir sürahi veya şişe dolusu suyu bulundurun ve gün sonunda ne kadar içtiğinizi kontrol edin. Veya telefona hatırlatma koyarak su içmeyi hatırlayabilirsiniz. İçtiğiniz çayları sudan saymayınız.

Ara öğünler yapın : ‘Sabah bir kahvaltı yaparım akşama kadar acıkmam ama akşam yemeğe oturduğumda doyasıya yerim’ diyorsanız metabolizmanızla oynuyorsunuz demektir. Uzun süre aç kalmak metabolizmanızı yavaşlatıp yediklerinizin yağ olarak depolanmasına sebep olacaktır. Bu nedenle sağlıklı atıştırmalıklarla mutlaka ara öğün ekleyerek metabolizmanızı canlandırın. Örneğin 1 avuç leblebi , 1-2 mandalina, 1 kutu ayran yanına 1-2 adet grissini tüketerek metabolizmanızı canlandırabilirsiniz.

Fiziksel aktivite yapmaya özen gösterin: kış dönemi günler kısa işten güçten fiziksel aktiviteye zaman kalmıyor diyorsanız evde kendinize fırsatlar yaratmaya çalışın. Mesela yapabilecek olanlar evde ip atlayabilir, müzik eşliğinde dans edebilir, odadan odaya gidip gelebilirsiniz. Yapabilecek olanlar da otobüsten 1-2 durak erken inip yürüyebilir veya çalışanlar öğle saatlerinde yürüyebilir.

D vitaminine baktırın: günümüzde d vitamini eksikliği artık metabolizmanın yavaşlamasına sebep olduğu bilinmektedir. Özellikle kış dönemlerinde metabolizmanız yavaşsa mutlaka d vitamininizi ölçtürün. d vitamini besinlerle yeteri kadar alınamayan vitamindir. En iyi kaynağı aktif güneş ışınlarıdır. Kış dönemi yeteri kadar güneş alamayız bu nedenle mutlaka d vitamininizi ölçtürün. Eksikliği olanlar doktorun önereceği takviyeleri mutlaka kullansınlar. Ayrıca  güneşli günlerde güneş ışınlarının en dik geldiği zamanlarda kolları açıp güneşte oturmaları gerekmektedir. Güneş ışığının direkt gelmesi önemlidir. Camdan gelen ışının etkisi yoktur. D vitamini seviyenizin düzelmesi metabolizmanızı canlandırmaya yardımcı olacaktır.

Yeşil ve beyaz çay içimini arttırın: her ikisi de metabolizmaya en etkili çaylardandır. Hazır havalar soğukken sıcak sıcak yeşil veya beyaz çay içmek hem içinizi ısıtır, hem metabolizmanızı canlandırır hem de bağışıklık siteminizi güçlendirir. Bu nedenle özel durumu (gebelik, emzirme, tansiyon, böbrek hastalığı vb.) olmayanlar günde en az 3-4 fincan yeşil veya beyaz çay tüketmeye çalışsınlar. Kış Döneminde Metabolizma Canlandıracak Öneriler

Uzman Diyetisyen Serap Cavlak

Bir yorum Yaz