bayram_sonrasi_beslenme

Kurban Bayram Sonrası Beslenme Diyet

Diyet yaparken kurban bayramında nasıl beslenmeliyim? Sorunun cevabını açıklamaya çalıştık. Kurban bayramları genel olarak en çok yağlı ve et tüketiminin olduğu bir dönemdir. Kurban bayramında diyet yapmak için dikkat edilecek bazı noktalara değindik.

Kurban bayramı sonrası nasıl beslenmeliyiz?

Kurban bayramı sonrası beslenme önerileri

Bayramlar ailece birlikte olabileceğimiz en güzel zamanlardır. Ailece oturulan kalabalık masaların yerini başka bir şey tutmaz. Ama aynı zamanda beslenme açısından en riskli olabilecek dönemlerdir. Çünkü biz de bayram demek ikram demek, güzel sofralar demek, kimsenin kalbi kırılmasın diye gelen ikramlara hayır diyememektir. İşte bu dönemde en azından yapmanız gereken bayramları ,tatilleri en az zararla atlatmak ve sonraki günler kedinizi toparlama sürecine girmek olacaktır. İşte bayramda yapılan kaçamakları bayram sonrası nasıl telafi etmek için 7 tane püf noktası:

  1. Özellikle kurban bayramında en fazla kırmızı tükettiğimiz için bayram bittikten sonra beyaz ete ağırlık verin. Örneğin ızgara veya fırında balık, fırında tavuk gibi beyaz et yemeklerini tercih edin. Kırmızı eti haftada 1-2 kere tüketebilirsiniz ancak yağsız olmak şartıyla. Ayrıca etinizi sebze yemekleriyle karıştırarak tüketmek alacağınız kırmızı et miktarını da sınırlamaya yardımcı olacaktır.
  2. Bozulan bir düzenden sonra tekrardan beslenme düzeninizi oluşturmaya çalışın. Eğer bir diyetisyen kontrolünde değilseniz kendinize bir yeme günlüğü hazırlamak gün içerisinde yediklerinizi yazmak sizi olası kaçamaklardan kurtaracak ve dolayısıyla kilo kontrolünü sağlayacaktır.
  3. Su tüketiminizi azaltmayın. Özellikle tatil sonrasındaki günler ödemlerinizin olma ihtimali olduğu dönemler olduğu için bol bol su tüketerek ödemlerden kurtulun. Ve tabi ki tuz tüketimini oldukça azaltın. Eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa günde 2-3 kupa yeşil veya beyaz çay içmek te yararınıza olacaktır.
  4. Çiğ sebze tüketin. Özellikle bayramda daha az tüketilen sebzeleri bayram sonrası mutlaka arttırın. Örneğin her gün mutlaka bir çeşit sebze yemeği veya bol yeşillikli salata tüketin. Hiç bir şey yapamıyorsanız bol yeşillik ve biberden oluşan bir tabağı her öğün tüketin.
  5. Bol kaçamaklı bir bayram olduysa sonraki günlerde de tatlı ve hamur işi gibi tarz kalori bombalarından uzak durun. En önemlisi sağlıklı karbonhidrat tüketin. Mesela her öğüne pilav yerine 1 dilim tam buğday ekmeği ilave edebilirsiniz.
  6. Ara öğün saatlerinde taze meyve tüketmeye özen gösterin. Bayram döneminde kabızlık probleminiz arttıysa özellikle kabuğuyla yenilen meyveleri kabuklarıyla tüketmeye çalışın. Kuru meyveyi de yine miktarına dikkat ederek tüketebilirsiniz çünkü kuru meyveler de meyve porsiyonu yerine geçer. Günde ortalama 3 porsiyon meyve yetecektir. Meyvenin yetmediği durumlarda atıştırmalık olarak su oranı yüksek olan salatalığı tüketmeniz yararınıza olacaktır.
  7. Hareketinizi mutlaka arttırın. Bol bol adım atmaya özen gösterin, temiz havada 45 dk yürümeye çalışın.

Adana diyetisyen

Bir yorum Yaz