Özel Durumlarda Beslenme

diyet yaparken özel durumlarda beslenme

Herkesin farklı yaşam düzeni vardır. Sağlıklı beslenme listelerinin amacı bu hayat düzeninize göre ayarlanıp, süreklilik sağlamasıdır. Bazı özel durumu olan kişilerin daha özel diyet listelerine ihtitaçları olabilir. Mesela sporcular, mide küçültme ameliyatı (bariatrik cerrahi) olan hastalar , yeme bozukluğu olan hastalar gibi. Bu gibi kişilerin beslenme programları kesinlikle özenle hazırlanmalı ve süreklilik sağlamalıdır.

Sporcu beslenmesi : günümüzde sporcuların sadece proteinle beslenmesi gerekir gibi bir algı oluşmuş durumdadır. Ancak her besin ögesinin olduğu gibi proteinin de aşırı alınımının sağlığa olumsuz etkileri mevcuttur. Özellikle gençlerde görülen kaslı bir vücuda sahip olma hevesi gençleri yanlış alışkanlıklarına sürüklemektedir ( örneğin aşırı miktarda protein tozu kullanımı, hormon kullanımı gibi). Bu gibi durumların önlemini almak için mutlaka diyetisyene başvurunuz. Özellikle profosyonel olarak sporla ilgilenen kişilerin antreman ve maç sırasındaki performansları da beslenmeyle ilişkilidir. Maç öncesi ve sonrası, antreman öncesi ve sonrası nasıl beslendikleri spor hayatlarını etkileyebilir. Bütün bu nedenlerle sporla profosyonel olarak veya olmayarak ilgilenen kişilerin beslenmeleri kendi düzenlerine göre ayarlanması sağlıklı bir spor hayatı için temel şartlardandır.

Bariatrik cerrahi hastalarında beslenme: mide küçültme ameliyatları gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Ancak herkese uygulanmadığı, sadece gerekli şartları sağlayan kişilere uygulandığı unutulmamalıdır. Bu tarz ameliyatları olmuş kişilerin beslenme düzenleri oldukça farklıdır. Doğru kilo vermek ve sağlıklarının bozulmaması için mutlaka özel olarak beslenmeleri gereklidir. Bu beslenme düzenini de diyetisyenler ayarlamaktadır. Özellikle artık bariatrik cerrahi diyetisyenliği kursları oldukça sık verilmeye başlanmıştır. Benim de almış olduğum sertifikayla birlikte bariatrik cerrahi geçirmiş hastalarımızı formdoyumda ağırlamaya hazırız.

Yeme bozukluğu davranışı olanlarda beslenme: bu gruba anoreksiya nevroza, blumia nevroza, tıkınırcanısa yemek yeme sendromu, gece yeme sendromu gibi yeme bozukluğu davranışı olan kişiler girer. Böyle durumlarda olan kişilerin genel problemi hastalıklarını kabul etmezler veya herkesten saklarlar. Ancak böyle durumlar özellikle anoreksiya nevroza ölümle bile sonuçlanabilen durumlardır. Bu kişilerin beslenmeleri çok özeldir ve tamamiyle kendilerine göre hazırlanmalıdır. Ayrıca doktor ve psikiyatrist desteği mutlaka olmalıdır. Genellikle gençlerde görülen böyle durumlar için önlemler önceden alınmalı, tedavileri ihmal edilmemelidir.