universiteilk

Üniversite İlk Yıl Beslenme ve Diyet

Üniversite İlk Yıl Beslenme ve Diyet nasıl olmalıdır? Evet sevgili üniversiteli sonunda yıllardır hayalini kurduğun kurumdasın yani üniversitede. Öncelikle sonuna kadar mutlu olmak hakkın tabiki. Bu günler en heyecanlı günlerin, nasıl bir ortamın olacağını merak ediyorsun, yeni arkadaşlarını, belki yurdunu veya evini , sınıfını merak edip duruyorsun. Bizler de üniversite mezunları olarak öyle başladık ve benim de okulun ilk günü ve yurdun ilk günü dün gibi aklımdadır (ama benden söylemesi ilk gün edindiğin arkadaşlar genellikle son günde de yanında olacak olanlardır). Yoğun bir ders dönemi seni bekliyor olacak haklısın heyecan haliyle strese dönüşüyor. İşte böyle zor dönemlerde hep yanında olacak olan en iyisinden 3-5 arkadaşın olmalı yanında. Ama tabi arkadaş diye de her dediğini yapmamak lazım. Evet gezip eğlenmek hakkınız olacak ama yediklerinin zararı arkadaşlarına değil sana olacaktır.  Unları söylememin sebebi ise en çok karşılaşacağım durumlar ‘bugün ne yesek acaba ?’ sohbetleri olacak. Unutma ne yeyip ne içtiğinden her zaman sen sorumlusun. İşte sana üniversite yılları boyunca kilo problemi olan sonrasında zayıflayan bir diyetisyenden öğütler. Bu arada okurken belki ben mesleğime güvenmiş olabilirim ama unutma herkes mezun olunca diyetisyen olmayacak. O yüzden en iyisi  okurken aldığın kilolarla yıllarca uğraşmaktansa okurken kilo almamaya çabalamak olacaktır.

  • Bir devlet yurdunda kalabilirsin ve çıkan yemekleri beğenmeyip en garanti olan kızartma ve makarnayı her gün akşam yemek isteyebilirsin. Sakın YEME. Çorba, yoğurt, ekmek, tüket veya mutlaka yiyebileceğin bir çeşit vardır onu al ama kolaya kaçma.
  • Yurtta arkadaşların sohbete dalmışken kantine veya markete gidip önüne en sevdiğin aburcuburları serebilir, sakın KANMA. Sen oradaki en sağlıklı atıştırmalıklardan al mesela leblebi , veya grissini veya 1 kutu süt. Hadi illa yemeliyim diyorsan sonunda durmasını bil ve  2 paket cips üstü 2 paket çikolata yeme.
  • Gece ders çalışacaksınız uykun kaçsın diye %99 bi kahve alacaksınız ama tek başına olmaz deyip yanına birkaç paket kek ,çikolata almak isteyeceksin,sakın ALMA. Gündüzden al yanına bir kaç çeşit taze veya kuru meyve bir güzel ye.
  • Okulda yemekhane yoksa veya çıkan yemeği sevmediysen mutlaka ilk iş fastfood almaya gideceksiniz , sakın GİTME. Mutlaka etrafında sandiviç veya bir tost vardır yanına ayran veya sütle tüket. Veya çorba iç, salata tüket ama sakın her gün fast food yeme.
  • Okulda dersleri blok yaptınız diye kaçan öğle yemeğinin yerine vakit yok diyerek aburcuburla doldurmak isteyebilirsin, sakın Aburcubur yerine yanına aldığın kuru meyve, kuru yemiş, leblebi, taze meyveleri tüket. Veya 1 bardak ayran iç yanına 1 tost al.
  • Dersler, sınavlar bittikten sonra en doğal hakkınız eğlenmek. Ama en kötü kısmı da eğlenirken aşırı alkol tüketmek. Arkadaşlarının ortamına uyum sağlamak için içmek isteyebilirsin, sakın İÇME. Tabi ki ara da bir belki miktarlı tüketmek isteyebilirsin ama her gün her hafta değil. Belki ayda 1 kere tadımlık o da almak istersen. Unutma sen arkadaşlarına sen uyum sağlamak zorunda değilsin.
  • Yurt yerine evde kalacaksın belki de. Her akşam kim yemek yapmakla uğraşacak yahu deyip bir oturuşta 1 paket makarna yapmak kolayına gelecek belki , YAPMA. Emin ol 2 yumurta kırmak daha kolaydır o yüzden omlet , menemen yapabilrsin. Ton balıklı sandiviç, tavada tavuk cızbız yapabilirsin. Emin ol istedikten sonra alternatifin çok olduğunu sen de göreceksin.
  • Sabah kim kalkıp kahvaltı hazırlayacak diyebilirsin, derse de geç kaldıysan ya bir şey yemeden aç karnına derse girecek ya da giderken ilk bulduğun simit, poğaçadan alacaksın , ALMA. Onun yerine akşamdan ekmeğin arasına peynir kat ve sandiviç yap dolaba koy. Çıkarken de çantana at. Veya sen hazırlanıncaya kadar peynir ekmeğini tost makinesine koyabilir veya 1 yumurta da haşlayabilirsin. Hiçbir şey yoksa dolabında 1 kutu süt bulundur yolda giderken içebilirsin.
  • Özetle sevgili üniversiteli, kilo almamak , derslerden iyi verim almak , sağlıklı yaşamak için mutlaka kendine alternatif besinler mutlaka bulursun. Yeter ki sen iste. Kolaya kaçma çünkü hayatın her dönemi bir sınav ve her sınavı başarıyla atlatman çalışmaktan çabalamaktan geçer, UNUTMA.

Bir yorum Yaz