adana-diyet-uzmani

Yeni Yılda Beslenme ve Diyet

Yeni Yılda Beslenme ve Diyet, Yeni yıldan beklentilerimizin en başında gelen sağlık için yılın son günü de yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Özellikle akşam fazla tüketileceği düşünülerek  gün içerisinde düzenli beslenmemek veya aç kalmak yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Yılbaşı akşamı da sağlıklı beslenme kuralları değişmiyor. Tek bir öğüne yüklenmek mide rahatsızlıkları, hazımsızlık, tansiyon yükselmesi , şeker yükselmesi gibi şikayetleri arttıracağından yılbaşı günü de öğünleri düzenli almak bu şikayetleri azaltacaktır. Yılbaşında Beslenme ve Diyet konusunda Uzman Diyetisyen Serap Cavlak yeni yıla girerken sağlıklı beslenmenin püf noktalarını açıklıyor.

Yılbaşı akşamı fazla gıda alımına bağlı olarak ertesi gün mide problemleri ,baş ağrısı,hazımsızlık ve şişkinlik gibi soruların yaşanmasına sebep olabilir. Kronik rahatsızlıkları olanların (diyabet,kalp ve böbrek hastalıkları,tansiyon v.b.) özellikle besin tüketimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yılbaşına özel beslenme  önerileri:

Yılbaşı akşamlarının özel yemeği olan hindi proteinden zengin ve kolesterol içeriği düşük bir et olduğu iyi bir tercih olacaktır. Akşam et tercih edileceğinden öğle yemeğinde zeytinyağlı bir sebze yemeği tercih etmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Etin pişirme şekli de önemli; kızartma veya kavurma yerine  ızgara veya fırınlama gibi yöntemler tercih edilmelidir. Kırmızı et tüketilecekse mutlaka ızgara olarak tüketilmeli ve kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır.

Akşam yemeğine mutlaka çorba ile başlanmalı ve mutlaka bol salata ile birlikte ana yemek tüketilmelidir.

Tatlı olarak ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü veya meyveli tatlılar tercih edilmelidir. 

Yılbaşı gecesi içecekler gizli kalori kaynaklarıdır. Bu nedenle gazlı içecekler, meyve suları sınırsız değil belirli ölçülerde tüketilmelidir. Veya sade maden suyu veya ayran tercih etmek daha sağlıklı seçimler olacaktır.

Alkollü içeceklerde ise alkol oranı en az olanları tercih edilmelidir. Özellikle şarap   en uygun  tercihlerden biri olmasına rağmen 1-2 kadehten fazla tüketilmemelidir. Aç karnına alkol alınmamalı alkol almadan önce mutlaka bir şeyler yenmelidir.

Yemeklerin veya içkinin yanında tüketilen mezelerin mayonezli ve kızartılarak    hazırlanmış  olanlarının yerine az yağlı ve sebze ağırlıklı alanlarından  tercih edilmesi daha uygun olacaktır. 

Alkolle birlikte alınan kuruyemişlerin miktarına dikkat etmek gerekiyor. Kuruyemişler besin içeriği ve kalori yönünden zengin gıdalardır. Bu nedenle kuruyemiş tabağı hazırlanacaksa leblebi ve kuru meyvelerin ağırlıkta olmasına dikkat etmek hem sindirimin kolaylaşması açısından hem de kalori alımını arttırmamak açısından önemlidir. 

Yılbaşı  akşamı  gereğinden fazla ve dengesiz beslenildi ise ertesi gün sebze ve meyveler gibi daha hafif besinler seçilmelidir. Yılbaşında tüketilmiş olan yağlı , şekerli gıdalar, kuruyemişler ve alkollü içecekleri yılbaşından sonraki günlerde tüketmemek gerekir.  

Bol sıvı  tüketmek özellikle alkolün diüretik etkisine bağlı baş ağrısı ve bitkinlik gibi problemlerin yaşanmaması için  mutlaka gereklidir. Sularınızın içerisine 1 dilm limon, çubuk tarçın ve zencefil atarak arınma sağlayabilir, daha zinde olabilirsiniz.

Bir gün önce alınmış olan fazla enerjiyi harcayabilmek için fiziksel hareketi artırmak  da ayrıca faydalı olacak.

 

 

Bir yorum Yaz