Sağlıklı kilo yönetimi

sağlıklı kilo verme yöntemi

Sağlıklı kilo verme

Günümüzün en büyük sağlık problemlerinden biri artık obezite. Obeziteyi tehlikeli yapan aslında beraberinde getirdiği hastalıklar. Kilo artışına bağlı olarak şeker hastalığı , tansiyon, kalp-damar hastalıkları, safra kesesi hastalıkları, mide bağırsak hastalıkları gibi bir çok önemi sağlık problemi de görülebilir. Bu nedenle obezitenin tedavisinden çok önlenmesi oldukça önem taşır. Kilo verme programlarının sağlıklı listelerden oluşması ve uzmanından alınması oldukça önemlidir. Herkesin diyeti kendine özgü olmalıdır çünkü herkesin sağlık problemi, metabolizması ve yaşam beslenme alışkanlıkları farklıdır. Başkasının yaptığı bir diyet programı size zarar verebilir. Bu nedenle diyetlerinizin size göre hazırlanması gerekir bunu da ancak diyetisyenler yapma hakkına sahiptir. Özellikle hızlı kilo vermek birçok insan için cezbedici olabilir ancak böyle listeler veya özellikle bu niyetle piyasa sürülen ne olduğu belli olamyan ilaçlar sağlığınızın bozulmasına hatta ölüme kadar kötü sonuçlar doğurabilir. Özellikle adımızın ‘formdoyum’ olması bu esasa dayanır çünkü doya doya sağlıkla zayıflamak kalıcıdır. Bizim için sağlığınız her şeyden önce gelir ve tüm düzen bu esasa dayalı olarak hazırlanır.

Sağlıklı kilo alma

Kilo vermek büyük bir problem gibi görünse de daha büyük problemlerden biri de sağlıklı kilo almaktır. Birçok kişi zayıflığı iyi bir durum olarak tanımlar ancak nasıl aşırı kilo sağlığı bozarsa aşırı zayıflıkta sağlığı olumsuz etkiler. aşırı zayıf olduğunuzu yine obez olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu beden kitle hesabıdır ( boyunuza, göre kilonuzun hesabıdır). Aşırı zayıf kişilerin beden kitle indeksi 18.5 kg/m2 nin altındadır. Aşırı zayıf kişilerde genellikle halsizlik, yorgunluk, çok üşüme, unutkanlık, kadınlarda adet düzensizliği, bir çok hormon düzensizlikleri görülebilir. Aşırı zayıflığın sebebi az yemek yeme olabileceği gibi, genetik faktörler ve hormonal problemler  ve yeme bozuklukları hastalıkları da olabilir. . Bir çok kişi sağlıklı beslenmeyle kilo alabileceği gibi bazılarına besin destekleri takviyeleri gerekebilir. Bütün bu sebeplerden dolayı aşırı zayıf olan kişiler yine öncelikle doktor kontrolünden geçip ardından bir diyetisyenle görüşmeleri gereklidir. Özellikle yeme davranışı bozukluğu olanlar veya strese bağımlı kilo kaybı yaşayanların mutlaka bir psikiyatristle de görüşmeleri gerekmektedir. Kilo almak genellikle kilo vermekten daha uzun ve sabır isteyen bir süreçtir, biz de ‘formdoyum’ olarak bu süreçte yanınızda olmaya hazırız.

Kilo koruma

Kilonuz idael düzeyde olabilir ancak sağlığınızı daha iyi hale getirebilmek için kilo almamanız gerekebilir. Böyle durumlarda hem mevcut kilonuzda kalıp hem de sağlıklı beslenmek için kilo koruma programlarınızı düzenliyoruz. Ayrıca kilo verme süreci biten ve verdiği kiloyu geri almak istemeyen kişiler için de kilo koruma programları oldukça önemlidir. Bu dönemde en önemli olan hayat tarzınıza uygun listelerle kilonuzun korunmasının sağlanmasıdır. Formdoyumda tamamiyle sizin yaşantınıza göre programlar hazırlıyoruz.